HABERLER

Navigasyon nedir

Navigasyon nedir
  • Tarih: 13 - Kasım - 2016

Navigasyon Nedir 

Navigasyon (seyir veya seyrüsefer) bir noktadan başka bir noktaya gitmek için en elverişli yolu tayin etme ve seferi uygulamadır. Genellikle bir denizcilik terimi olarak kullanılsa da, iki nokta arasındaki yolun önceden belirlenmiş olmadığı kara ve hava yolculuklarında da navigasyon yapılır.

Navigasyon sürecinin başlıca adımları şunlardır :

Uydudan alınan sinyaller doğrultusunda bulunulan noktanın tespiti yani enlem ve boylam olarak koordinatların belirlenmesi
Navigasyon datasında bulunulan noktanın tespiti
Navigasyon datasında girilen adresin (noktanın) yani gidilmek istenilen yerin bulunması
Bulunulan noktadan ulaşılmak istenen noktaya rotanın hesaplanması, güzergahın belirlenmesi; Bu adımda doğru yönde ilerlenmesinin yanı sıra en kolay, hızlı, vb. yolun seçilmesi gibi amaçlar da güdülebilir. Çoğu kez bu amaçlar arasında en uygun dengeyi kuran rota seçilir.
Günümüzde navigasyon başta savunma olmak üzere birçok alanda kullanılmakta ve bunun için pekçok farklı teknik kullanılmaktadır. Kara yolculuklarında kullanılan ise seyrüsefer uyduları tarafından yayınlanan gps sinyallerinden yararlanılarak yapılan navigasyondur.

Seyrüsefer uyduları, yeryüzünün 150 bin mil üstünde bulunan toplam 24 uydudan oluşmaktadır. Enlem, boylam, irtifa ve zaman olmak üzere dört tür bilgi taşıyan radyo dalgaları yayan bu uyduların her birinin kendine özgü bir protokolünün bulunması, uydu bağlantılı navigasyon sistemlerinin temeli olan ve yeryüzünde üslendirilen GPS (Global Positioning System= Küresel Konumlandırma Sistemi) tarafından tanınmasını sağlamaktadır. GPS, kokpite monte edilen alıcı aracılığıyla toplanan bu verileri kullanarak kendi konumunu hesaplar. Teoride en az dört uydudan alınan veriler yüzde yüz doğruluk için yeterlidir; ancak pratikte aslında durum bundan biraz farklıdır. Teknelerde kullanılan profesyonel seyir harita programları ve gps sistemleri deniz aşırı yolculuk için uygundur.

GPS sayesinde mevcut konumu tespit ederek, belirlenen varış noktasına, sesli ve görsel yönlendirmelerle doğru bir şekilde ulaşılmasını sağlayan sistemlere “Navigasyon Sistemi” adı verilir. Navigasyon sistemlerinde, üzerinde gps alıcısı bulunan elektronik cihazlar kullanılır. 

Navigasyon Nasıl Çalışır

Navigasyon cihazında bulunan GPS alıcısı, uydu sinyalleri aracılığıyla bulunduğunuz koordinatı belirler.
Bu koordinat, navigasyon yazılımı aracılığıyla cihazın ekranına dijital harita olarak yansıtılır. Bulunulan konum cihazın ekranında detaylı olarak görülür.
Ulaşılmak istenilen adres ya da cihazda önceden kayıtlı bilinen yer dokunmatik ekran veya tuşlar aracılığıyla seçilir.
Hedef olarak tespit edilen varış noktasına, tercihler doğrultusunda en yakın güzergâhtan ulaşılması için rota saniyeler içinde hesaplanır.
Tekne hareket halindeyken, uydudan gelen sinyaller sayesinde rota, gerçek zamanlı olarak güncellenir ve rota dışına çıkılsa bile saniyeler içinde yeni rota oluşturulur.
Ekrandaki dijital harita, işaret ve yönlendirmeler yardımıyla adım adım kullanıcıyı hedefe yönlendirir.